İş

140 bin çalışanla ilgili görüşmeler başladı: İlk teklif geldi

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, sosyal haklarla birlikte toplam yüzde 119,05 zam teklif edilirken, 2 yılı kapsayan sözleşme teklifinde yılın ikinci 6 ayı için enflasyon farkı yüzde 5, üçüncü 6 ayı için enflasyon farkı yüzde 5, 3’üncü 6 ay için enflasyon farkı yüzde 5 olarak belirlendi. Aylık enflasyon farkı yüzde 5, dördüncü 6 aylık enflasyon farkı ise yüzde 5 oldu. 5 artış talep edildi.

Ayrıca milli bayramlar, dini bayramlar ve arifelerde çalışan çalışanların fiyatlarına yüzde 200 oranında zam yapılarak, 30 gün boyunca katılmayan sendikalı işçilere 2 günlük ücret tutarında devamlılık primi verilmesi, Gece çalışma ücretinin yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarılması, ödemenin bu oranın üzerinde olması durumunda aynı şekilde devam etmesi teklif edildi.

İmza tarihine kadar geçen süre içerisinde sendika üyesi personele aylık ücret ödemeleri ve imza tarihine kadar olan alacak farklarından 5 bin lira avans düşülmek üzere, sendika üyesi personele 2 gün izin verilmesi TİS’te çocuğunun sünneti için kullanılan olay gerçekleşti.

Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak, 2023-2025 MESS Kümelenmesi BDT önerisini hazırladıklarını belirterek, “Sözleşme masasından her zamankinden daha güçlü kalkacağız” ifadesini kullandı.

Grup Toplu İş Sözleşmesi yaklaşık 140 bin çalışanı ve aileleriyle birlikte hesaplandığında 600 bin kişiyi ilgilendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu