Ekonomi

3 payda açığa satış ve kredi işlem yasağı getirildi!

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Aztek Teknoloji, Seçkine Naturel, Tatlıpınar Power hisseleri 01/09/2023 (seans başlangıcından) 29/09/2023 tarihine kadar açığa satış ve kredi işlemlerine konu edilmeyecektir ( oturumun sonu).

Borsa İstanbul’dan KAP’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sermaye Piyasası Kurulu Kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 01/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başlangıcı) 29/2023 tarihli işlemlere kadar; 09/2023 (seans sonu) AZTEK.E, SEÇKİNE.E ve TATEN.E paylarında açığa satış ve kredi işlemlerine konu edilmeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, hisse senedinin işlem gördüğü piyasa/platformun süreç kurallarından, piyasa değişikliği veya diğer sebeplerden dolayı uygulanan süreç esaslarından farklı değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri, diğer yönetmelik veya kararlarla uygulamaya konulan süreç esaslarının geçerlilik süresinden farklı olarak tedbir süresi sonuna kadar uygulanmaya devam ediyor.

SPK’nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Hisse Senetleri Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylar için açığa satış işlemleri yasaktır.

KAYNAK: ÖZGÜRLÜK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu