Ekonomi

90 bin dönüm arazi sulu tarıma kavuştu

ANKARA (İGFA) – Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı ön planda tutan temelleriyle Başkent’te üreticinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanlığı, sulu tarım olanaklarını il genelinde yaygınlaştırmak amacıyla başlattığı faaliyetlerine kentin tüm ilçelerinde devam ediyor. Şereflikoçhisar Karabük Mahallesi’nde kapalı sistem sulama boru projesi hayata geçirildi. Proje doğrultusunda 4.000 metre boru döşendi ve 1500 dönüm arazi sulu tarıma açıldı.

HEDEF: EKONOMİK GELİŞMEYİ SAĞLAMAK VE İŞ ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMAK

Köy Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Tarımsal Yapılar Dairesi Başkanlığı; Kırsal mahallelerde ekonomik kalkınmanın sağlanması ve çalışma çeşitliliğinin artırılması amacı ile sulu tarım olanaklarını yaygınlaştırmaya yönelik faaliyetler yürütür.

Su kaynaklarının daha verimli kullanılması için 2021 yılında başlatılan çalışmalar kapsamında bugüne kadar 223 kilometre sulama borusu dağıtıldı ve 90 bin dekar tarım arazisi sulu tarım imkanına kavuştu.

“SULAMA BORUSU HİBELERİ DEVAM EDECEK”

Kırsal Hizmetler Dairesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü Şereflikoçhisar İlçe Başkanı Mustafa Koçak, hibe ile dağıtılan sulama boruları hakkında şunları söyledi:

“Başkanlığımız sulu tarım olanaklarını Ankara genelinde yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların amacı su kayıplarının önlenmesi ve su kaynaklarının değerlendirilmesidir. 2021 yılından bu yana 223 kilometre sulama borusu dağıtımı yapıldı. 90 bin dekar tarım arazisi de sulu tarım imkanına kavuştu. Ankara genelinde muhtarlarımızın talepleri doğrultusunda sulama borusu hibelerimiz devam edecek” dedi.

cilimli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu