Teknoloji

ABD’de ilk akıllı otoyol için çalışmalar başladı

Axios’un haberine göre Alphabet destekli girişim Cavnue, ülke çapında başka inşaat projelerini de teşvik edebilecek yeni bir pilot projenin parçası olarak akıllı otoyol inşasına başladı. Ayrıca Austin Teksas’ta Eyalet Otoyolu 130 üzerinde bir “Akıllı Yük Koridoru” projesi de geliştiriliyor.

Akıllı otoyol hem resmi kurumları, hem de sürücüleri yoldaki engeller, kazalar veya trafik sıkışıklığı gibi potansiyel sorunlar hakkında bilgilendirmek üzere tasarlandı. Projenin trafik sıkışıklığını hafifletmesi, kazaları önlemesi ve yetkililerin karayolundaki acil durumlara etkin bir şekilde müdahale etmesine yardımcı olması bekleniyor.

Otoyolun pilot programı Ann Arbor ile Detroit, Michigan arasında yer alıyor. Pilot program tamamlandığında akıllı otoyolun her iki şehre de bağlanacak altı aşamada 64 kilometreye uzatılması planlanıyor.

Akıllı otoyol, yol boyunca her 200 metrede bir yerleştirilen; sensör kapsülleri, hesaplama kapsülleri ve iletişim ekipmanlarını barındıran bir dizi direkle çalışıyor. Ayrıca otoyol boyunca karayolunun her bölümünü izleyen ve tehlikeli sürüş durumlarını belirlemek için yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmaları tarafından analiz edilen görüntüler çeken kameralar var. Bu uyarılar resmi kurumlara ve karayoluna bağlı sürücülere gönderiliyor.

Cavnue, teknolojisinin bağlantı özelliklerine sahip herhangi bir araçla bağlantı kurabileceğini söylüyor. Bir sözcü, yerleşik navigasyon özelliklerine sahip modern araçların çoğunun bu kategoriye girdiğini, eski model hiçbir aracın ise girmediğini belirtiyor.

Akıllı otoyolların inşası ve uygulanması söz konusu olduğunda Amerika’nın önünde yapması gereken çok şey var. Örneğin Büyük Britanya, bağlantılı yollar üzerinde çalışmalara yıllar önce başlamış durumda.

demircihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu