Haber

Almanya Cumhurbaşkanı Tanzanya’dan af talebinde bulundu

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ülkesinin sömürge döneminde Tanzanya’da işlediği suçlardan utandığını belirterek, bu ülkeden af ​​diledi.

Ulusal medyada yer alan haberlere göre Steinmeier, Tanzanya ziyareti sırasında Maji Maji Müzesi’nde yaptığı açıklamada, “Almanların atalarınıza yaptıklarından dolayı af diliyorum.” Bu kelimeyi kullandı.

Tanzanya ile ortak bir gelecek kurmak istediklerini ve kendi ülkesinde geçmişte yaşananları anlatacağını belirten Steinmeier, Almanya’nın sömürge döneminde Tanzanya’da işlediği suçlardan utandığını ifade etti.

Arap egemenliğinin ardından 1880’li yıllardan 1919’a kadar Alman sömürgesi altında kalan Tanzanya toprakları, Milletler Cemiyeti’nin kurulmasıyla İngiliz egemenliğine girmiştir.

1905-1907 yılları arasında Alman kolonisine karşı çıkan Maji Maji İsyanı şiddetle bastırılırken, direnişte yaklaşık 200 ila 300 bin kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Tanzanya, sömürge döneminde ölen direniş savaşçılarının naaşlarının Almanya’daki müzelerden alınarak ülkeye geri getirilmesi için bu ülkeyle görüşmelere başladıklarını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu