Haber

ATM’lere sahte para yatırıp gerçek parayı çeken zanlı tutuklandı

ATM’lere sahte para yatırıp gerçek parayı çeken zanlı tutuklandı

ANKARA’da kopyaladığı sahte 50 TL’lik banknotları yazıcı ve bilgisayar kullanarak kesip yarı gerçek yarı sahte yapıştırıp otomatik bankamatiklere (ATM) yatırıp yerine gerçek para alan zanlı gözaltına alındı.

Ankara’da çok sayıda banka ATM’sinde sahte para yatırıldığı ihbarı üzerine Ankara Mali Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. ATM’lerin bulunduğu bölgelerde yapılan araştırmada, güvenlik kamerası görüntülerinden açıklaması belirlenen ETO tespit edilerek takibe alındı. Zanlı dün başka bir ATM’ye sahte para yatırmaya çalışırken suçüstü yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheli ve adresi üzerinde yapılan aramada, 2 bin 50 TL sahte banknot, 30 sahte 100 dolar, çok sayıda kesilmiş sahte para kağıtları, banka ve kredi kartları ile banka dekontları, geçersiz paraların basımında kullanılan; yazıcılar, tarayıcılar, boyalar, sıvı solüsyonlar, numaratörler ve daha birçok teçhizat ile sahte para kağıtları ele geçirildi.

EVDE KÜÇÜK BİR BASKI KURDU

ETO’nun evinde kurduğu küçük çaplı matbaada bilgisayar ve yazıcı kullanarak çoğalttığı sahte 50 TL’lik banknotları ve gerçek 50 TL’lik banknotları ikiye böldüğü belirlendi. Şüphelinin bunları yarı sahte yarı gerçek olarak yeniden yapıştırdığı ve bazı özel yöntemlerle banka ATM’lerine yatırdığı belirlendi. Zanlının daha önce medyada gördüğü haberlerden esinlenerek böyle bir işleme başvurduğu, 200 ve 100 TL’lik banknotlarla denediği ve başarısız olduğu, 50 banknotun bazı özellikleri bununla uyumlu olunca bunu yaptığı belirlendi. teknik. Zanlının yaz aylarında tanınmamak için kapüşonlu ve cerrahi maske taktığı, sahte para yatırırken yakalanmamak için başkalarının TC kimlik numaralarını veya banka kartlarını kullandığı, sahte paralarla çeşitli kurumlara küçük ödemeler yaptığı belirlendi. , ve ATM’lerden nakit olarak gerçek para aldı. Zanlının kredi borcu nedeniyle böyle bir aramaya girdiği ve bu işlemden elde ettiği parayla borcunun büyük bir bölümünü ödediği belirlendi. Soruşturma devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu