Haber

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk’ün sert sözlerinin ardından kürsüden ayrıldı.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, 2022 3. Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Divan Divan Başkanı Tevfik Yamantürk’ün kullandığı sert sözlere yanıt veren Çebi, sözlerini bitirirken sözünü kesti.

“SÖYLENENLER ÇOK AĞIR OLDU”

Ahmet Işık Çebi yaptığı açıklamada, “Sayın Divan Başkanı benden yaşça büyük olduğu için biraz kendimi tutmam gerekiyor. Konuşulanlar çok ağırdı. Niye böyle yaptı bilmiyorum. 2. Cumhurbaşkanı iki kere yanına gitti Engin Baltacı Bey aile dostumdur bırakın gideyim dedim.

“BUNDAN SONRA KİŞİSEL BAHİSLERE GİRMEYECEĞİM”

Konuşmaları tarif etmenin bir faydası yok. Beşiktaş taraftarının Beşiktaş’ı korumaktan başka görevi yoktur. Manevi olarak kişisel tavırlar ortaya koyarak, mücadele ederek bir yere varamayız. Bu yılı birlik beraberlik yılı yapalım dedim. Şimdiye kadar işe yaramadı, ama umarım işe yarar. Bundan sonra kişisel meselelere girmeyeceğim.”

Ahmet Parıltı Çebi’nin açıklamalarının devamı şöyle:

“GEREKENİ YAPACAĞIM”

Bu KPMG raporuna zerre kadar müdahale etmedim. Bu rapor söz verildiği gibi çıktı. Bu rapor istisnai yerler dışında okunmuştur. Bu rapor SPK’ya ve İçişleri Bakanlığı’na sunulmuştur. Ayrıca bir hukuk bürosuna gönderildi. Hukuk bürosu bu rapora istinaden dava açmaktadır. Son olarak, 11 vaka vardı. Yasal olarak bu raporu değerlendirme şansımız yok. ben görevimi yaptım Hukuk bürosundan ne gelirse yapılır. 1-2 belge de benimle ilgili, imzam var. Ne gerekiyorsa yapacağım.

“ÖĞRETMENİMİZ HAKKINDA KONUŞMAYA GEREK YOK”

3 yıl öncesini hatırlatayım. Her şey unutulur. Elektrik sorunu vs, 6 aylık maaş ödenmemiş, borcu kalmamıştı. Bu süreçte cebimizde olanı koyuyoruz. 185 milyon TL garanti vererek ayakta tutmaya çalıştım. Burayı yönetecek adam yok demek pek revaçta değil. Sen dahil ben dahil 3 milyar borç gelene kadar ağzını açmadın. Şenol Güneş o gün giderken gelişi güzel yorum yapmadınız bugün yorum yapıyorsunuz. Şenol Güneş buradan gönderildi. Zorla gönderildi. Hocamız hakkında konuşmaya gerek yok. O bizim teknik müdürümüz, başımızın tacı, başarıya ihtiyacımız olduğu dönemde ondan faydalanacağız.

“5 ÖĞRETMEN DEĞİŞTİRMEDİM”

‘Ahmet Nur Çebi Beşiktaş’ın oğlu’ dediler. Neyin var! Tabii ben buranın çocuğuyum. ‘Trabzon çocuğu’ deyince itiraz etmiyorsun, buna itirazın var mı? 3 yılda 5 öğretmen değiştirmedim. Ben geldiğimde onlardan biri vardı, o gitmek istedi, benimle alakası yok. Bunu defalarca tekrar ediyorum olmuyor, ısrarla anlamak istemiyorlar. Sonra Sergen Yalçın hocayı getirdim. 2 kere gitmek istedi durdum ama sonunda gitmek istedi. 3. öğretmen dediğiniz Başkan Karaveli, süreksiz bir hocadır. Şimdi 5. öğretmen Şenol Güneş. Henüz hocayı değiştirmedik. Rakamları abartmanın faydası yok. 45 milyon euro borç var faiz 28 milyon euro diyorsunuz. Ben böyle euro faizi görmedim. Rakamları biraz daha inceleyebilirsiniz.

“KİMSENİN ŞÜPHESİ YOK”

540 milyon tazminata hükmedildi. Bir üst mahkemeye gönderdik. Yarın üst mahkemeye taşımamaktan ilgililer sorumludur. Yargılama 6 ay veya 1 yıl sonra gerçekleşirse ne olur? Bunu karşımdaki kişi bana haksızlık ettin demesin diye yaptık. Yargının karar vermesini engelleyecek hiçbir şey yapmadık. Raporun beraat sebebi olduğunu söylemedim. Mahkemelerde sorun yoksa beraat etme şansın var dedim. Öyle bir bela içindeler ki, hep saldırıyorlar. Toplum için her şeyi yapıyoruz, onların haklarını koruyoruz. Kimse şüphe etmesin.

“FAİZ YÜKÜ BELİMİZİ BÜKÜYOR”

Geldiğimizde grup bütçesi 92 milyon euro idi, 45 milyon euroya düşürdük. Daha da düşüreceğiz. Biz çalışıyoruz. Buraya geldiğimden beri başkaları tarafından imzalanan sözleşmelerle baş başa bırakıldım. Ancak bu yıldan sonra kendi yapımız, sözleşmelerimiz olacak. Mali olarak geldiğimizde borç 3 milyardı, 600-700 milyon faizi vardı. Gelecek yıl 800’ün üzerinde. Rakamlara bakınca benim dönemimde zarar 300 milyon TL. Regl dönemim hakkında elimden gelen her şeyi yaptım. Faiz yükü bize ağır geliyor. Borç 3 milyar olunca bire bir seslendirme yapmak zorunda kaldık. Yalçın Abi bunu yaptı, adamı görevden aldılar.

“GÜNÜMÜZDEN TEŞEKKÜR EDERİM”

Kulübün amatörlere yaptığı harcamalardaki açığı 12 milyon euro oldu. Şu anda 1,5 milyon euro. Biz bu parayı bu kulübün yararına kullanıyoruz. Tüm sponsorlara özel teşekkürler. Beşiktaşlı dostlarımıza ve iş adamlarımıza davette bulunduk. Hepsi geldi, masraflarını üstlendiler. Daha önce böyle bir şey yapılmamıştı. içtenlikle teşekkür ederim.

“KİMSEYLE PAYLAŞMIYORUM”

Mali durumu elimden geldiğince anlattım. 3 milyar TL aldığım borçtan kaynaklanan büyük bir sorunum var. Bu faiz oranlarını kaldıramayız. Aslında kulübü ekonomik anlamda yönettiğimden hiç şüphem yok. Delikleri kapattık. Pandemi döneminde buraya 4 kupa geldi. Kolum kırıldı, 3 kez covid oldum. Herkes evinde otururken ben burada çaba sarf ettim. Ben incelik içindeyim. Eleştirilmek benim için büyük bir sorun değil, kullandığım bir mekanizma. Aşağılanmanın, aşağılanmanın değerli olmadığını söyleyemezsiniz. Kimseye ortak olmaya niyetim yok, kimseyle komşu olmaya da niyetim yok. Saçma sapan sözleri şiddetle kınıyorum.

“BUNU EN KISA ZAMANDA YAPMALIYIZ”

Şart, Spor Kanuna göre yeniden incelenmesi gerekir. Kanunun düzenlemeleri bitmedi. Tüzük çalışmalarını tamamlayamıyoruz. Bunu en kısa sürede yapmalıyız. İdareye bir dilekçe geliyor, Disipline gönderiyorsunuz, Disiplin oraya gönderiyor, çözülmesi gereken çelişkili konular var.

“İHTİYACINIZ OLAN DESTEĞİ VERİYORUZ”

300 milyon kaybettik dedim. Boyd, 180 milyon kulübe yük oldu. Ljajic, 220 milyon TL yük. Lensin fiyatı 240 milyon TL. Douglas’ın 80 milyonu. 700 milyonluk bir kayıp var, müsait olmayan futbolculardan yapılmış. Pandemi 115 milyon euroluk yük getirdi. Yaklaşık 2 milyar 300. Toplam 3 milyar lira. Benim yönetimimden kaynaklanmayan bir sorun var. Pandemi olmasaydı bu kulüp 2 milyar daha az borçlanacaktı. Biraz merhamet et! Yapılan yanlış bir şey yok. Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. ‘Geldiğimiz borçları ödeyeceğiz’ diyen Meclis Başkanı’na şunu söylüyorum; Beşiktaş için buradayım. Ödeyebileceksen, yapacaksın. Size hizmet etmek bizim görevimiz. Siz buraya gelin biz size gereken desteği verelim.

“BEŞİKTAŞ ŞİMDİLİK BİZE KAYDOLUN”

Topluluğun yüzde 90’ı tarafından desteklendiğimizi biliyoruz. Bize saygı duyuyor ve güveniyorlar. Yüzde 10 kesinti var, yüzde 90’dan fazla ses var. Nerede yüzde 90 arkadaşlar neden bir şey yapmıyorlar! Gerçek fedakarlık, kişisel çekişmelerden kaçınmaktır. Beşiktaş şimdilik bize emanet. Bizden sonra misyonerler olacaktır. Kimseyi aşağılamadan eleştirerek misyon yapanlara destek olmaya devam edeceğiz.

“ŞİMDİLİK BURADAN GİTMEK İSTİYORUM”

Bir sürü konu var ama kusura bakmayın çok yorgun ve berbat bir meclisim var. Şimdilik izninizle buradan gitmek istiyorum. Çünkü sevilmeyen bir üslupla başlayan bir konuşmayla bu ortamın bu hale gelmesi Beşiktaş’a yakışmıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu