Haber

Bilecik’te kötü kokan rögar kapaklarının naylonla kapatılması

Kentin bazı bölgelerindeki rögar kapaklarının Bilecik Belediyesi tarafından naylonla kapatılması tartışma yarattı.

Alt yapı çalışmalarının devam ettiği kentin bazı kesimlerinde yayılan kötü kokuyla ilgili şikayetlerin artması üzerine belediye çalışma başlattı.

Ekipler, havalandırma görevi gören rögarlardan bazılarının kapaklarına koku sızdırmaması için naylon koydu.

Bilecik Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, kokunun kanalizasyondan değil yağmur suyu limitinden kaynaklandığı belirtildi.

Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiği açıklanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Koku probleminin kaynağını net olarak tespit etmek ve analizini bulabilmek için birkaç bacada gaz çıkışını kontrollü bir şekilde kapattığımız çalışmalarımız bu akşam sona eriyor. Büyük ölçüde giderdiğimizi bildirmek isteriz. sorunun kaynağı ve bu hafta sonu analiz çalışmasına başlayacağız.Ayrıca sınır uzunluğu yaklaşık 4 kilometre ve üzeri olan 100’e yakın bacası bulunan kanal kollektör hattında şu anda gaz sıkışması sorunu yok.

Kokulu yer kanalizasyon hattı değil, yağmur suyu hattıdır. Kokunun sebebi yıllardır yapılan yanlış uygulama, kanalizasyon ve yağmur suyu sistemlerinin ayrıştırılmamasıdır. Şiddetli yağışlar sonucunda zamanla kanalizasyona bağlanan yağmur suyu sınırları, kanalizasyon hattının taşmasına ve yağmur suyu ızgaralarından yağmur suyu sistemine girmesine neden oldu. Yağmursuyu kenarlarında ve menhollerde yağış olmaması nedeniyle biriken atık sular, yaz aylarının gelmesiyle birlikte çürümeye ve hidrojen sülfür gazları salmaya başladı. Akışın sürekli ve sürekli olduğu kanalizasyon hattımızda herhangi bir çürüme ve septikleşme olmadığı gözlemlenmiştir.

“Gaz kaçamadığında sıkışıp patlamaya neden olabilir”

AK Partili Belediye Meclis Üyesi Çetin Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı’nın belediyenin altyapı çalışmalarında sona gelindiğini belirttiğini hatırlatarak, bir ayı aşkın süredir bazı yerlerde kötü kokuların oluştuğunu söyledi. Atatürk Caddesi ve Ertuğrulgazi Mahallesi.

Kokunun tepkilere yol açtığını kaydeden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediye bilimsel ve teknik çalışma yapmak yerine kolay bir çözüm üretti. Temizlik İşleri Müdürlüğü rögar kapaklarının altına poşet geçirerek kokunun çıkmasını engellemeye çalışıyor. Durumun bir yangına yol açacağını düşünmemişler. tehlike.Uzmanlar yönü gaz dışarı çıkmayınca patlamaya neden olacağı yönünde yorumladılar.Altyapının yeni yapılmış olmasına da çok şaşırdık.Bu altyapıda muhtemelen kanalizasyon boruları yağmur suyu hatlarına karışmıştır. Bu altyapıda bir yerlerden ve dolayısıyla kanalizasyon borularından ve su hattından inanılmaz kötü kokular geliyor.”

Kaya, teknik bilgi aldıkları uzmanların gazdan koku sızabileceğini bildirdiklerini belirtti.

Kapaklardaki havalandırma deliklerinin kapatılmasının içeride gaz birikmesine ve şişmeye neden olacağını, herhangi bir tetikleyici elemanda üzerinden araçlar geçtiğinde basıncın artabileceğini anlatan Kaya, “Ya da kapağın sürtünmesinden dolayı kıvılcım çıkarsa. Bu günlerde sıcakta içeri hapsolan gazın, yani rögar kapaklarının hareketiyle alakalı.Önemli patlamalara neden olduğu söyleniyor.

“Belirli miktarda havaya ihtiyaç vardır”

Bilecik Pir Edebali Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Çevre Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Edip Avşar da tasarımın prestijiyle altyapının normalde yarı dolu akması gerektiğini ancak nüfus ve yerleşim yeri ihtiyacı karşılayamadığı zaman gazların oksijensiz bir ortamda koku olarak ortaya çıktığını belirtti.

Bunların başında metan ve hidrojen sülfür gazlarının geldiğine değinen Avşar, şunları kaydetti:

“Bu gazlar hem doğal zehirli hem de yanıcı gazlardır. Çok fazla birikirlerse patlama riski olabilir. Bu yüzden üzerlerinin kapatılması önerilmez. Bu nedenle belli bir miktar havanın içeri alınması gerekir. Ayrıca kanalizasyonda biriktiğinde bu koku evlere de yayılabilmektedir.”Dış ortamın yanı sıra iç ortama da yayılarak iç ortamda sağlığa zararlı etkileri vardır. Bu nedenle özellikle böyle sıcak havalarda artan nüfusa oranla nüfus arttıkça altyapının zaman zaman yeniden gözden geçirilerek rehabilite edilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Oksijensiz ortamda. altyapı yetersiz ise normal karşılanabilir. Yani normal dediğim şey normal bir olay değil ama adettir yani sonuç bu. Altyapı yetmezse hava bu kadar sıcak olur. Ayrıca borulara da zarar verebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu