Ekonomi

Çin’den AB’ye Tayvan mesajı: Pes etmemizi beklemek hayal olur

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Xi, dünkü görüşmesinde Tayvan’ın “Çin’in temel çıkarlarının en aslisi” olduğunu belirterek, “Çin hükümeti ve Çin halkının Tayvan’da sorun çıkaranlarla asla uzlaşmayacağını” söyledi. Söz konusu.

Xi, “Çin’den Tayvan konusunda taviz beklemek hayalciliktir, bunu yapan herkes kendi ayağına kurşun sıkar” dedi. ifadesini kullandı.

‘Tehditler kabul edilmeyecek’

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, “AB’nin uzun süredir izlediği ‘tek Çin’ politikasından vazgeçmeye niyeti olmadığını”, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin tek meşru ülke olarak tanındığını” söyledi. tüm Çin’in temsilcisi” ve “Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın korunduğunu” söyledi. devam etmesini umduğunu söyledi.

Von der Leyen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Tayvan meselesinin gündeme geldiğini belirterek, Xi’ye “statükonun zorla değiştirilmesi tehdidinin kabul edilemeyeceğini” ve “bazı gerilimlerin doğabileceğini” ifade ettiğini kaydetti. ortaya çıkan sorunlar diyalog yoluyla çözülmelidir”.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri fiilen bağımsızlığını yaşıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

“Tek Çin” ilkesini vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkilerine, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesi kuralını koyuyor.

haberceyhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu