Ekonomi

DTÖ raporu, Ukrayna’daki savaşa rağmen küresel ticaretin dirençli kaldığını ortaya koyuyor

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ukrayna’daki savaştan ağır şekilde etkilenen ekonomiler alternatif tedarik kaynakları buldukça, küresel ticaretin dirençli kaldığını ve 2022 için karamsar iddiaları geride bıraktığını bildirdi.

DTÖ, “Ukrayna’da Bir Savaş Yılı: Küresel Ticaret ve Kalkınma Üzerindeki Etkilerin Değerlendirilmesi” başlıklı raporunu yayınladı.

Raporda, Ukrayna’daki savaştan ağır şekilde etkilenen ekonomilerin alternatif arz kaynakları bulmasıyla küresel ticaretin dayanıklılığını koruduğu ve 2022’nin karamsar iddialarından daha iyi performans gösterdiği belirtildi.

Geçen yılki ticaret artışının DTÖ’nün yüzde 3’lük beklentisinin üzerinde olduğunu varsayan raporda, savaştan önemli ölçüde etkilenen eser ticaretinin ve savaşa en çok maruz kalan ülkelerin yaptığı ticaretin oldukça dirençli olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, savaştan ağır şekilde etkilenen mal fiyatlarının savaşın başında beklenenden daha az arttığına dikkat çekildi.

Ukrayna’nın ihracatının 2022’de değer bazında yüzde 30 azaldığına işaret edilen tahıl ihracatının yüzde 14,9 azaldığı belirtildi.

Raporda, özellikle akaryakıt, gübre ve tahıl fiyatlarındaki artış nedeniyle Rusya’nın ihracatının değer olarak yüzde 15,6 arttığı belirtilirken, ihracat hacminin sınırlı bir düşüş kaydetmiş olabileceği tahmin edildi.

DTÖ Baş Ekonomisti Ralph Ossa, “Ukrayna’daki savaş karşısında küresel ticaret iyi bir şekilde devam etti. Bir yıldır gördüğümüz yıkıma rağmen ticaret akışları açık kaldı. Savaşın başlangıcında tasavvur edilen en kötü varsayımları görmedik” dedi. . değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu