Haber

Fas’ın Bağdat Büyükelçiliği 9 yıl aradan sonra yeniden açılıyor

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Fas’ın Bağdat Büyükelçiliği’nin 9 yıl aradan sonra yeniden açılacağını belirterek, bunun tarihi ilişkilere sahip iki ülke arasındaki ortaklığın başlangıcı olacağını söyledi.

Irak resmi ajansı INA’nın haberine göre Hüseyin, ülkesini ziyaret eden Faslı mevkidaşı Nasser Burita ile başkent Bağdat’taki Bakanlık binasında bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ve Fas’ın Bağdat Büyükelçiliği’nin yeniden açılması ele alındı.

İki Bakan, siyasi ve diplomatik görüşmeleri derinleştirme ve Irak-Fas Ortak Konsey toplantılarını başlatma konusunda anlaştılar.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, “Fas ile ilişkilerde yeni nesil bir diplomatik etkileşim başlayacak. Bağdat’taki Fas Büyükelçiliği’nin yeniden açılması, tarihi ilişkileri olan iki ülke arasındaki ortaklığın başlangıcı olacak. Irak, bu ilişkilerde kilit rol oynuyor” dedi. bölge ve Afrika bölgesi ile etkileşim kurmayı hedefliyoruz.” terimleri kullandı.

Fas Dışişleri Bakanı Burita da iki ülke arasındaki ekonomik bağı canlandırmak ve zorlukları aşmak istediklerini ifade etti.

Bağdat’taki Fas Büyükelçiliği, terör örgütü DEAŞ’ın Irak’ın bazı bölgelerine düzenlediği saldırının ardından 2014 yılında kapatılmıştı. Büyükelçiliğe bağlı konsolosluk işlemleri de Ürdün’ün başkenti Amman’daki Fas Büyükelçiliği aracılığıyla yürütüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu