Ekonomi

Fed, istikrarın geri gelmesiyle acil banka kredisi imkanını kapatıyor

Bir yıl önce Silicon Valley Bank’ın iflasının ardından kurulan Federal Rezerv’in Banka Vadeli Fonlama Programı (BTFP) bugün yeni kredi kabulünü durdurdu. Programın sona ermesi, bankacılık sektörünün istikrarlı mevduatlar, banka kredi defterlerindeki büyüme ve son 10 ayda önemli bir banka iflasının yaşanmaması ile toparlanma işaretleri gösterdiği bir döneme denk geliyor. Programın işleyişi boyunca Fed’in tutarlı para politikası sürdürülmüştür.

Yale School of Management’ın Finansal İstikrar Programı araştırma direktörü, BTFP’nin etkinliğini kabul ederek bankacılık sektöründeki toparlanmanın altını çizdi. BTFP, dünyanın ilk sosyal medya kaynaklı banka kaçışına yol açan Silicon Valley Bank’ın çöküşüyle tetiklenen likidite krizine bir yanıttı. Geleneksel Fed acil durum kredilerinin cezaları olmadan, nispeten düşük oranlarla kredi sağladı.

Yine de, BTFP’nin sona ermesiyle birlikte, merkez bankasının uzun süredir kredi verme olanağı olan Federal Rezerv’in iskonto penceresine yeniden odaklanıldı. İskonto penceresi, mali açıdan sorunlu görünme damgası nedeniyle genellikle büyük firmalar tarafından kullanılmaktan kaçınılıyor. Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz Perşembe günü bu konuya değinerek, bu damgayı ortadan kaldırmanın ve bankaların gerektiğinde iskonto penceresini kullanabilmelerini sağlamanın gerekliliğini belirtti.

Bu arada Bank of America analistlerinin de belirttiği gibi bankalar Federal Konut Kredisi Bankaları gibi alternatif fon kaynakları arayışına girebilirler. BTFP bir yıla kadar krediye izin veriyordu ve bu borçlanmanın ne kadar sürede değiştirileceği belirsiz.

BTFP aynı zamanda Fed’e finansal istikrardan ödün vermeden enflasyonu ele alma esnekliği de sağlamıştır. New York Fed Başkanı John Williams geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, Fed’in finansal istikrar ve para politikası eylemlerini birbirinden ayırabildiğini ve bankacılık krizini daha da kötüleştirmeden enflasyonla mücadele etmek için faiz artışlarının devam etmesine izin verdiğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberpamukkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu