Ekonomi

Fitch’ten Çin raporu

Fitch Ratings, Çinli üreticilerin tedarik zinciri çeşitlendirmesine ilişkin raporunun sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, artan sayıda Çinli yüksek teknoloji üreticisinin, ABD tarifelerinden kaçınmak ve artan jeopolitik gerilimlere karşı önlem almak amacıyla 2018’den bu yana tedarik zincirlerini Çin’den diğer ülkelere dağıttığı vurgulandı.

Açıklamada, pazara erişimin sağlanması ve ticaret engellerinin aşılması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, yüksek talep büyümesinin faydalarından yararlanılması ve tedarik zinciri esnekliğinin artırılması amacıyla üretim çeşitlendirmesi yapıldığı vurgulanarak, Çinli üreticilerin yurt dışındaki üretim tesisi yatırımlarının devam edeceği belirtildi. arttırmak.

Açıklamada, ABD ile Çin arasında ticaret ve teknolojiye ilişkin anlaşmazlıkların, ABD ile ticarette riski yüksek olan Çinli şirketlerin üretim üslerini çeşitlendirmeyi hızlandırmasına neden olduğu açıklandı.

Açıklamada, Çinli üreticilerin pazar paylarını korumak adına yatırımlarında sadece düşük maliyetli bölgeleri hedeflemedikleri, seçilen en önemli yatırım destinasyonlarından biri olan Güneydoğu Asya ülkelerinin hem klasik üretim hem de elektrikli araç ilgisini çektiği vurgulandı. yatırımlar yaparken, ileri teknoloji üreticileri de Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’de fabrikalar kuruyor. .

Açıklamada, gelişmiş pazarlardaki tesislerin üretim maliyetlerini artırmasına rağmen Çinli üreticilerin tarifelerden ve lojistik maliyetlerinden tasarruf edebileceği ve ayrıca daha fazla tedarik zinciri esnekliğinden ve daha sorunsuz müşteri bağlantı yönetiminden yararlanabileceği belirtildi.

Açıklamada, Çinli üreticilerin birçoğunun küresel emsallerine kıyasla yurt dışı faaliyet deneyimi olmaması nedeniyle uygulama risklerinin daha yüksek olduğu belirtilirken, risklerin özellikle hızla gelişen yeni pazarlara yatırım yapanlar için yüksek olduğu vurgulandı. genişliyor ve daha riskli çalışma ortamlarına sahip.

Açıklamada, Çinli elektrikli araç üreticilerinin ABD’ye girerken yüksek düzeyde mevzuat belirsizliğiyle karşı karşıya kaldığı ve bunun da ek pazar payı kazanma yeteneklerini sınırlayabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu