Teknoloji

Google hakkında İddialı açıklama: Yapay zekaya 100 milyar dolar yatırım yapacaklar

DeepMind CEO’su Demis Hassabis’in söylediğine göre Google, yapay zekaya 100 milyar dolar yatırım yapacak. Bloomberg’in haberinde, Google’ın 2014 yılında satın aldığı DeepMind’ın başkanı, Pazartesi günü Vancouver’daki bir TED konferansında bu açıklamayı yaptığından bahsediliyor. Bu tahmin, bir katılımcının Hassabis’e Google’ın rakipleri Microsoft ve OpenAI’nin planladığı söylenen 100 milyar dolarlık Stargate süper bilgisayarı hakkında sorular sormasının ardından geldi.

Hassabis basit bir şekilde “Belirli veriler hakkında konuşmuyoruz ancak zaman içinde bundan daha fazla yatırım yaptığımızı düşünüyorum” diyerek soruyu yanıtladı. Google’ın bu 100 milyar dolar veya daha fazlasını tam olarak nasıl harcayacağını veya ne kadar hızlı harcayacağını belirtmedi, ancak şirketin işleme yeteneklerinin Microsoft’un ve diğerlerinin yeteneklerini aştığı konusunda kararlıydı.

Bu bütçenin önemli bir kısmının, örneğin Google’ın Arm mimarisine dayalı Axion CPU’ları gibi donanımlar için harcanacağı tahmin edilebilir. Yaklaşan bu çiplerin yetenekleri tam olarak belli değil, ancak Google bunların “en hızlı genel amaçlı Arm tabanlı örneklerden” yüzde 30 daha hızlı, Intel ve AMD’nin x86 tabanlı işlemcilerinden ise yüzde 50 daha hızlı ve 60 daha verimli olduklarını iddia ediyor. Elbette bu sayıların şimdilik sadece Google’ın iddiaları olduklarını ve henüz bağımsız olarak test edilmediklerini belirtmekte fayda var.

100 milyar dolarlık bütçenin bir kısmı ise muhtemelen yapay zekanın yazılım tarafıyla ilgilenen DeepMind’a verilecek.

DeepMind, son zamanlarda çok etkileyici bir başarı elde etmemiş olsa da, genel anlamda (ve özellikle yapay zekanın sosyal yetenekleri konusunda) ilerleme kaydetti ve ilerleyen dönemlerde yapay zekayı daha da akıllı hale getirme konusunda oldukça kararlı bir şekilde ilerliyor.

Ancak Hassabis, ekibinin “çok fazla bilgi işlem”e ihtiyacı olduğunu belirtti ve bunun 2014’te Google ile birlikte çalışmalarının nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

pendik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu