Haber

Güney Kore’de bir tarlada 1000’den fazla ölü köpek bulundu

Güney Kore’de mülkünde binden fazla ölü köpek bulunan bir kişinin hayvanlara şiddet uyguladığı şüphesiyle soruşturulduğu bildirildi.

South China Morning Post’un haberine göre olay, Gyeonggi eyaletinin Yangpyeong ilçesinde yaşayan bir kişinin, kayıp köpeğini ararken zanlının evini bulması ve polise ihbar etmesiyle gün ışığına çıktı.

Arazisinde binden fazla ölü köpek bulunan ve hayvanlara eziyet şüphesiyle hakkında soruşturma açılan 60’lı yaşlarındaki zanlı, terk edilmiş köpekleri topladığını ve onları açlıktan öldürdüğünü söyledi.

Hayvan hakları aktivistleri, köpek yetiştiricilerinin şüpheliye üreme yaşını geçmiş veya satamayacakları köpekleri elden çıkarmaları için para ödediğini iddia etti.

Korea Herald’ın haberine göre, hayvan hakları grubu “Care”in bir üyesi, hayvanları koruma yasasını ihlal etmekle suçlanan zanlının “hayvanlara bakmak” amacıyla köpek yetiştiricilerinden her köpek için yaklaşık 8 dolar aldığını iddia etti.

Evden kurtarılan 4 köpeğin tedavi altına alındığını ancak bunlardan ikisinin durumunun kritik olduğunu belirten Deva üyesi, kurtarılan köpeklerde yetersiz beslenme veya deri hastalığı görüldüğünü ifade etti.

Güney Kore’de, hayvanları koruma yasasını ihlal edenler en fazla üç yıl hapis veya yaklaşık 23.000$ (30 milyon won) para cezası ile karşı karşıya kalır.

Güney Kore Tarım Bakanlığı Hayvan ve Bitki Karantina Kurumu verilerine göre ülkede 2016 yılında 89 bin 732 hayvan terk etme olayı görülürken, bu sayı 2020’de 130 bin 401’e yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu