Yaşam

‘Hakkari’de Bir Mevsim’ ve ‘Bereketli Topraklarda’ kitaplarının yenilenmiş kopyaları MUBI’de

Yönetmenliğini Erden Kıral’ın yaptığı, Ferit Edgü’nün “O” adlı romanından uyarlanan “Hakkari’de Bir Mevsim” ve Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarlanan, yönetmenliğini Erden Kıral’ın üstlendiği “Bereketli Topraklar On” filmleri 2013’te sansüre uğradı. Yıllardır Türkiye, yenilenen kopyalarıyla MUBI izleyicisiyle buluşuyor.

HAKKARI’DA BİR MEVSİM

2022 yılında vefat eden usta yönetmen Erden Kıral’ın yönettiği “Hakkari’de Bir Mevsim”, Türkiye’de gösterilme şansı bulamamasına rağmen 1983 Berlin Sinema Festivali’nde Gümüş Ayı dahil dört ödül kazandı. Yıllardır siyasi baskılar nedeniyle Ferit Edgü’nün Hakkari’de öğretmenlik yaptığı yıllardaki kişisel deneyimlerinden yola çıkan ‘O’ adlı hayali öyküsünün senaryosu Onat Kutlar tarafından kaleme alındı. Başrolünde Genco Erkal’ın yer aldığı, Erkan Yücel, Şerif Sezer ve Macit Koper’in rol aldığı film, dünyadan izole, yolu olmayan, karlar altında kalan bir köyde sürgüne gönderilen bir öğretmenin varoluşsal acısını anlatıyor. veya elektrik.

Erden Kıral imzalı bu klasik, Sinematek/Sinema Konutu tarafından Kurukahveci Mehmet Efendi’den yola çıkılarak restore edilen yepyeni kopyasıyla MUBI’de izleyiciyle buluşuyor.

Hakkari’de Bir Mevsim

BEREKETLİ TOPRAKLARDA

Toplumcu gerçekçi edebiyatın değerli isimlerinden Orhan Kemal’in romanından uyarlanan “Bereketli Topraklarda”, Çukurova’nın pamuk tarlalarında sanayileşmenin sancılarını, mevsimlik işçilerin güvencesiz deneyimlerini, göçü, emek sömürüsünü ve yoksulluğu anlatıyor. bu sefer kavurucu bir güneşin altında. Sıkıyönetim döneminde siyasi baskılara maruz kalan Erden Kıral’ın 1980 yapımı filminin oyuncu kadrosunda Tuncel Kurtiz, Erkan Yücel, Parıltı Sürer ve Yaman Okay gibi usta isimler yer alıyor.

Negatifleri çalınan ve yaklaşık 30 yıldır yeni kopyası bulunamayan “Bereketli Topraklarda”, İKSV ve Groupama Gan Sinema Vakfı tarafından restore edilen kopyasıyla MUBI’de gösteriliyor.

Verimli Topraklarda

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

karsiyaka-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu