Haber

Infantino’nun Gözleri Açık Hapşırmaya Çalıştığı Gün

Bir kapı eşiğinde onuncu kere veda öpücüğü veren ergenler. El ele yürüyen eşcinsel bir çift. Bir küçük etek. Bir yağmur birikintisi. Avrupa’da bu sahneler o kadar yaygın ki, farkına varmadan yapılan, kendiliğinden, öylesine olan hayat olayları gibi geçip gidiyorlar… 

Hapşırırken gözlerimizi kapatmak ya da yanımızda biri hapşırdığında “çok yaşa” demek gibi…

Katar’da, tüm bu günlük manzaralar din, gelenekler yahut yazın 50 dereceye kadar çıkan sert iklim nedeniyle ortadan kayboldu.

Büyük futbol şenliğini Dünya Kupası’nı oraya getiren FIFA, bunların değerli olmadığını göstermeye çalışıyor. Geçen cumartesi, FIFA lideri Gianni Infantino, bir maç saatini andıran ve doksan dakika süren basın toplantısında uzun bir gayret sarf etti. 12.300 akredite gazeteci, Infantino’yu futbol hakkında konuşmaya ikna etmeye çalışıyor üzere görünüyordu. 

Maç başladığında Infantino aslında gerideydi. Katar’da stadyum etraflarında alkol kullanımı kararını son anda değiştirerek esasen bir gol atmıştı. Turnuvayı ‘% 200’ denetim ettiğini açıklığa kavuşturmak, tahminen de daha az bir şey olduğunu göstermenin en manalı yoluydu.  Tribünlere yani şahitlere saldırarak kendini savunmaya karar verdi. ‘Ne istiyorsun? Başka bir dünya savaşı mı?”, kendisine kadın ve insan haklarının durumunu soran bir İngiliz muhabire cevabı buydu. Haberciyi öldürmenin eski numarası değildi de neydi bu?

Cumartesi günü Infantino, ifadesiz bir ifadeyle kendisini ‘Katarlı, göçmen bir emekçi, gey ve engelli’ gibi hissettiğine dair güvence verdi; örgütün insan haklarını “kendince” savunduğunu, “diğerlerinden daha fazla sonuç” elde ettiğini, Avrupa ve basının ikiyüzlü olduğunu söyledi.

FIFA başkanının cumartesi günkü basın toplantısında yaptığı 59 dakikalık bir monologdan sonra, Dünya Kupası’nı takip eden yetkili gazeteciler onun çelişkilerini ortaya çıkardı:

—Ayrımcılık yapan ve insan haklarına hürmet duymayan bir ülkede turnuvayı neden destekliyorsunuz?

—Sadece bu meselelerin olmadığı ülkelerde oynamak zorunda kalsaydık, muhtemelen yalnızca sen ve ben futbol oynardık.

—Katar’daki insan hakları durumu nedeniyle bu Dünya Kupası’nı izlemeyeceklerini söyleyen dünya çapındaki taraftarlara ne söylersiniz?

-Peki, görmesinler lakin ben saklıdan saklıya yapacaklarından eminim.

Avrupa’ya kızgın görünüyor ve şimdi Katar’da yaşıyor. Burası bundan sonra senin konutun mi olacak? Avrupa’ya yaptığı tüm eleştirilere rağmen Katar’da kalacak mı?

—Ben Avrupalıyım, İsviçreliyim, dünya vatandaşıyım…

—Birisi LGTBI bileziği takarsa ne olur?

“Bileziklerle ilgili net düzenlemelerimiz var. Herkesin katılabileceği nedenler bulmalıyız.

— Turnuvanın başlamasından 48 saat sonra alkol tüketimi konusundaki muahedeyi bozduysa, Katar’ın LGTBI topluluğuna yahut göçmen personellerin haklarına hürmet konusundaki kelamına neden güveneceğiz?

—Her karar ortaklaşa alınmıştır. Herkesin güvenliği garanti altındadır.

Kimse gözleri açıkken hapşıramaz. Tıpkı birebir anda üflemenin ve höpürdetmenin imkânsız olduğu üzere.

Haber kaynağı: elpais.com/deportes 

TwitterInstagram

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu