Ekonomi

ING, enflasyon verileri nedeniyle NZD/USD paritesinin daha da zayıflayacağını öngörüyor

Çarşamba günü, finans kuruluşu ING, ülkenin en son tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin ardından Yeni Zelanda Doları’nın (NZD) potansiyel yörüngesi hakkında görüş bildirdi. ING, NZD/USD döviz kurunun düşmeye devam ederek yakın gelecekte 0,5800 destek seviyesine ulaşabileceğini öngörüyor.

Yeni Zelanda’da ilk çeyrek TÜFE rakamları, piyasa beklentileriyle uyumlu olarak yıldan yıla %4,7’den %4,0’a düşüş gösterdi. Ancak, Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) yakından takip ettiği ticarete konu olmayan enflasyon, daha önemli bir düşüş beklentilerinin aksine, yıllık bazda %5,9’dan %5,8’e sadece hafif bir düşüş gösterdi.

Ticarete konu olmayan enflasyondaki yavaşlama, muhtemelen enflasyon üzerindeki genel etkisi konusunda tartışma konusu olan net göçteki son artışla bağlantılı kalıcı baskıları yansıtmaktadır. RBNZ, işgücü arzı kısıtlamalarını hafifletmeye de yardımcı olduğu göz önüne alındığında, nüfus artışının net enflasyonist olup olmadığı konusunda kesin bir açıklama yapmamıştır.

Son veriler RBNZ’nin Nisan toplantısında benimsediği şahin duruşu desteklemektedir. Piyasa beklentileri şu anda yıl sonuna kadar faiz oranlarında 35 baz puanlık bir indirime yönelmiş durumda ve ING bunu makul bir tahmin olarak değerlendiriyor. ING’nin kendi projeksiyonu, Yeni Zelanda’da bu yıl Ekim ayından itibaren 50 baz puanlık daha agresif bir gevşemeye işaret ediyor.

Bununla birlikte, RBNZ’nin kalıcı enflasyon ve durağan bir Federal Rezerv nedeniyle daha muhafazakar 25 baz puanlık bir indirimi tercih etme veya potansiyel olarak hiç indirim yapmama olasılığını da kabul ediyorlar.

TÜFE açıklamasına rağmen, 2 yıllık NZD faizleri 7 baz puan satılsa bile NZD’de bir yükseliş yaşanmadı. ING’ye göre, NZD ticaretinde risk duyarlılığının baskın rolü şu anda yerel ekonomik göstergeleri gölgede bırakıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Yeni Zelanda Doları’nın potansiyel yörüngesi ve Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) para politikasına ilişkin tartışmaların ortasında, kilit piyasa oyuncularının finansal sağlık ve performans ölçütlerini dikkate almak çok önemli. İşte InvestingPro’dan döviz hareketlerini etkileyen ekonomik göstergelere daha geniş bir bağlam sağlayabilecek bazı görüşler.

Gizliliği korumak için Şirket DX olarak adlandıracağımız bu şirketlerden biri, karışık bir mali tablo sergiliyor. Şirketin piyasa değeri şu anda 677,63 milyon USD seviyesinde ve bu da şirketin borsa tarafından algılanan değerini yansıtıyor. Bununla birlikte, 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ay için hem cari hem de düzeltilmiş F/K oranı sırasıyla -45,48 ve -49,02’dir; bu da yatırımcıların şirketin kazançları için net gelirinin haklı gösterebileceğinden daha fazla ödeme yaptığını göstermektedir.

Negatif F/K oranlarına rağmen, Şirket DX’in aynı dönem için PEG oranı 0,45’tir ve bu da şirketin kazançlarının uzun vadede daha cazip bir yatırım haline getirebilecek bir oranda büyüyebileceğini göstermektedir. Ek olarak, Fiyat / Defter oranı 0,89’dur, bu da hisse senedinin varlıklarına göre potansiyel olarak düşük değerli olduğu anlamına gelebilir.

Gelir söz konusu olduğunda, DX Şirketi 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ayda %-84,89’luk bir değişim ve 2023’ün 4. çeyreği için %-35,86’lık bir çeyreklik gelir artışı ile önemli bir düşüş yaşadı. Bu keskin düşüş, şirkette veya faaliyet gösterdiği sektörde altta yatan zorluklara işaret edebileceğinden yatırımcılar için kritik bir ölçüttür.

InvestingPro İpuçları, şirketin finansal sağlığı ve gelecekteki beklentileri hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğinden, şirketin 22 Nisan 2024’teki bir sonraki kazanç tarihini yakından izlemeyi öneriyor. Bir diğer ipucu da şirketin son veriler itibariyle %12,87 gibi cazip bir oranda olan temettü verimini göz önünde bulundurmaktır. Bu yüksek getiri, şirketin nakit akışı yaratma kabiliyetine duyduğu güvenin bir işareti olabileceği gibi, sürdürülemez olması halinde bir tehlike işareti de olabilir.

Daha derin bir analiz ve daha fazla InvestingPro İpucu ile ilgilenen okuyucular için InvestingPro’da ek bilgiler mevcuttur. INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanın ve daha bilinçli kararlar almanıza yardımcı olabilecek kapsamlı bir ipucu listesinin kilidini açın.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kuyucak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu