Ekonomi

İngiltere’de enflasyon düştü

Birleşik Krallık’ta yıllık enflasyon Temmuz’da beklentilerle uyumlu olarak yüzde 6,8 olurken, çekirdek enflasyon yüzde 6,9’da değişmeden kaldı.

Ulusal İstatistik Ofisi’nden alınan verilere göre, yıllık enflasyon Haziran’daki yüzde 7,9’a kıyasla Temmuz’da yüzde 6,8 düştü. Düşen gaz ve elektrik fiyatları enflasyondaki yavaşlamanın itici gücü olmuştur.

Temmuz ayında enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 6,9 ​​ile yatay seyrederken, gıda enflasyonu yüzde 14,8’e geriledi.

Hizmet sektörü enflasyonu Temmuz’da yıllık yüzde 7,4 oldu. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para politikası kararları açısından yakından takip ettiği hizmet enflasyonu Haziran’da yıllık bazda yüzde 7,2 oldu.

ONS Fiyatlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Matthew Corder, verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, gıda enflasyonu yüksek seyrini sürdürmekle birlikte süt ve ekmek gibi temel gıda kalemlerinde fiyatların yumuşadığını, hizmetin yüksek seyri nedeniyle çekirdek enflasyonun ise değişmediğini belirtti. Fiyat:% s.

Başbakan Rishi Sunak, eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, enflasyonu düşürmenin birinci önceliği olduğunu belirterek, “Başbakan olarak daha iyi bir ekonomi kurmaya kararlıyım. Bu enflasyonu önlemekle başlar. Bugünkü haberler planın işe yaradığını gösteriyor. Plana sadık kalırsak enflasyonu düşürürüz.”değerlendirmesini yaptı.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt da enflasyonu düşürme yönünde attığı kararlı adımların işe yaradığını ve enflasyonun Şubat 2022’den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini belirtti.

Fiyat artışlarının yavaşladığına dikkati çeken Hunt, şunları kaydetti: “Henüz bitiş çizgisine ulaşmadık. Enflasyonu bu yıl yarıya indirme planımıza bağlı kalmalıyız ve ardından yüzde 2’lik hedefimize indirmeliyiz.”terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu