Haber

İstanbul merkezli siber dolandırıcılık operasyonunda 45 şüpheli yakalandı

İstanbul merkezli 11 vilayette eş vakitli gerçekleştirilen siber dolandırıcılık operasyonunda haklarında yakalama kararı çıkarılan 55 şüpheliden 45’i yakalandı.

Emniyet Müdürlüğü Siber Kabahatlerle Uğraş Şubesi, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, 8 ay süren teknik ve fiziki takip sonrası İstanbul merkezli 11 vilayette çok sayıda adrese eş vakitli operasyon başlattı.

Yapılan incelemede, kendilerini banka yahut kredi kurumu çalışanı üzere tanıtan şüphelilerin, mağdur şahısları “hesaplarına dolandırıcılık parası geldiği, banka hesaplarında şüpheli işlemler gerçekleştiği, banka hesaplarına başkaları tarafından yanlışlıkla para gönderildiği” üzere çeşitli aldatıcı bilgilerle arayarak, direkt banka bilgilerini ele geçirdikleri ya da kendileriyle çalışan diğer şahısların hesaplarına para göndermelerini sağladıkları belirlendi.

Şüphelilerin ayrıyeten başta cep telefonu olmak üzere birtakım elektronik aletler için kendilerini hekim, öğretmen ya da polis üzere tanıtarak satış ilanı verdikleri, satışını yaparak parasını aldıkları eserleri ise alıcılara göndermedikleri tespit edildi.

Suç örgütü üyelerinin 61 mağdur vatandaştan 6 milyon 297 bin 431 lira menfaat temin ettiği, 540 bin 117 liralık dolandırıcılık hareketinin ise engellendiği saptandı.

Özel harekat polislerinin de dayanak verdiği operasyonda, haklarında yakalama kararı çıkarılan 55 şüpheliden, kabahat örgütünün elebaşı olduğu öğrenilen M.K’nin de ortasında bulunduğu 45 kuşkulu gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda, hatadan elde edildiği bedellendirilen 300 bin lira ile çok sayıda dijital gereç ele geçirildi.

Şüphelilerin emniyetteki süreçlerinin ve başka şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu