Ekonomi

İTÜ öğrencileri ‘250. ‘Yıl Hatıra Ormanı’na fidan dikildi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) akademisyenleri ve öğrencileri, üniversitenin 250. kuruluş yılı kapsamında düzenlenen “250. Yıl” etkinliğine katıldı. “Yılda 250 Bin Fidan” kampanyası için Muğla’nın Milas ilçesinde YK Enerji’nin eski maden sahasına ağaç dikti. YK Enerji’nin Hüsamlar bölgesinde başlattığı Türkiye’nin en büyük maden sahası rehabilitasyon çalışmalarına destek veren İTÜ’lü akademisyen ve öğrenciler, “İTÜ 250. Yıl Hatıra Ormanı”nın ilk fidanlarını dikti.

Ağaç dikim törenine Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Rektör Yardımcısı ve Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kumral, YK Güç Genel Müdürü Erol Demir, çok sayıda İTÜ akademisyeni ve 250 İTÜ öğrencisi katıldı.

Ağaç dikim töreninde konuşma yapan Milas Kaymakamı Ünver Böke, şunları söyledi: “Bugün çok özel ve anlamlı bir güne tanıklık ediyoruz. Bu projenin çok başarılı olacağına ve hem Milas’a hem bölgemize hem de ülkemize değer katacağına yürekten inanıyorum. Milas, yaklaşık 2,5 yıl önce tarihin en büyük orman yangınlarından birini yaşadı. Bugün baktığımızda doğa büyük bir çabayla kendini toparlıyor. “Eski maden sahası rehabilitasyon projesinin yeşil alanlarımızı zenginleştirmek ve orman varlığımızı artırmak için çok pahalı olduğunu düşünüyorum.”

Törende konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, bölgedeki rehabilitasyon çalışmalarının ülkemiz madenciliğinin geldiği noktayı göstermesi açısından çok değerli olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: Türkiye’nin imar, inşaat ve büyük altyapı projelerinde öncü, bugüne kadar 250 bin civarında mezun verdi… 250. yılımızda İTÜ Ailesi’nin yani mezunlarımızın desteğiyle ‘250 Bin Fidan’ projesine başladık. Yılı’ kampanyasını gerçekleştirerek bir yılda toplam 250 bin fidan diktik. “Mutluyuz ve gururluyuz.”

Rehabilitasyon alanına 3 ayda 125 bin ağaç dikildi

YK Güç Genel Müdürü Erol Demir, Türkiye’nin en büyük rehabilitasyon çalışmasına bizzat katılan ve destek veren Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke’ye, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ile İTÜ akademisyen ve öğrencilerine teşekkür etti. Kendisinin de İTÜ mezunu olduğunu ve birçok okul arkadaşıyla Milas’ta birebir hedefler için bir araya gelmenin kendisi için çok değerli olduğunu belirten Demir, “Yaptığımız çalışmalarımızda neredeyse üç aya yaklaştık. 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde başladı. Ağaçlandırma çalışmalarımızda 29 Ocak itibarıyla 48 hektara ulaştık. 125 binden fazla bitki ve ağacı toprağa kazandırdık. Kızılçam ve fıstık çamı başta olmak üzere onlarca çeşidin yanı sıra akasya, defne, ardıç, lavanta, alıç, biberiye, mersin, kekik, çitlembik, hünnap, menfur ceviz, incir ve dağ muşmulalarının ekimini ve dikimini gerçekleştirdik. “Bugün burada ‘İTÜ 250. Yıl Hatıra Ormanı’nın ilk adımını atıyoruz ve ilk etapta öğrencilerle birlikte 2 bin fıstık çamı dikiyoruz” dedi.

1200 hektarlık çok geniş bir alanda rehabilitasyon yapılacağını ve alanda 3 adet gölet bulunacağını vurgulayan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzman akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışıyoruz. Rehabilitasyon projemizde kendi alanlarında. Hüsamlar Madeninde Dokuz Eylül Üniversitesi ve Türkiye Doğa Koruma Derneği ile birlikte çalışıyoruz. Madenin kapatma projesi Dokuz Eylül Üniversitesi’nin değerli akademisyenleri tarafından hazırlanmış olup, Türkiye Doğa Koruma Derneği rehabilitasyon projesini izliyor, değerlendiriyor ve yönlendiriyor. “Rehabilitasyon sürecini periyodik raporlamalarla kamuoyuyla paylaşıyor.”

mackaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu