Haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Laçin Koridoru açıklaması: Tek taraflı adımlar kabul edilemez

Azerbaycan’ın dün Laçin Koridoru’nda sınır kapısı kurulduğunu açıklamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “23 Nisan’daki son gelişmeler çerçevesinde, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanlarının 23 Nisan tarihli tek taraflı deklarasyonu, 9 Kasım 2020 temel kararları ihlal etmektedir. Bu adımların, Laçin Koridoru’nun işleyiş rejiminin itirazsız değiştirilmesinin veya koridoru barışçıl gündeme uymayan amaçlar için kullanma girişimlerinin kabul edilemez olduğunu özellikle belirtiyoruz.”

Taraflara bir an önce mevcut anlaşmalara geri dönme çağrısında bulunan bakanlık, yerel halkın hiçbir şekilde zarar görmemesi ve hayati faaliyetlerinin önünde hiçbir engel oluşturulmaması gerektiğini vurguladı.

Bakanlık, Bakü ve Erivan’ın mevcut olumsuz dinamiği bir an önce ortadan kaldırmak için gerekli siyasi iradeyi göstermesini umduklarını belirterek, “Rus tarafı, yakın gördüğü Azerbaycan ve Ermenistan’a gerekli tüm katkıları yapmaya hazırdır. siyasi düzeyde ve barış güçlerinin katılımıyla.” kullanılmış.

Bakanlık, döngüsel gündemlerine göre çalışan Batılı aktörleri ve yerel Rus düşmanı unsurları, Rusya’ya karşı karalama kampanyası düzenleyerek durumu kışkırtma girişimlerinden uzak durmaları konusunda uyardı.

Azerbaycan, Laçin Koridoru’nda sınır kapısı kurulduğunu, bu konuda Rus barış gücü komuta kademesine ve Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi’ne bilgi verildiğini duyurdu.

Peskov: Üçlü anlaşmaların alternatifi yok

Laçin Koridoru’nda sınır kapısı kurulmasına ilişkin soruları yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın böyle bir adım için ek arabuluculuk çabalarına ihtiyacı olduğunu ve üçlü anlaşmalardan başka bir alternatifin olmadığını belirtti.

Peskov, “Durum gerçekten zor, ek çabalara ihtiyaç var ve Erivan ve Bakü’nün Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasındaki üçlü anlaşmaların alternatifi olmadığını anlaması gerekiyor.”

Rusya’nın arabuluculuk çabalarını sürdürdüğünü ve asıl çabanın iki yıl önce imzalanan üçlü belgelerin tüm hükümlerinin uygulanması olduğunu belirten Peskov, Bakü ve Erivan ile temas halinde olduklarını ve çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu