Haber

Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov: “Donetsk topraklarının kurtarılmasına odaklandık”

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gersimov, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki son duruma atıfta bulunarak, “Donetsk topraklarının kurtarılmasına odaklandık” dedi.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, Ukrayna’da devam eden savaş hakkında yabancı ülkelerin askeri ataşelerine bilgi verdi. Gerasimov, “Mevcut cephe hattı 815 kilometreye ulaşıyor. Birliklerin muharebe tatbikatlarını iyileştirme çabaları dikkate alındığında cephedeki durum istikrara kavuştu. Birliklerin asıl amacı Donetsk topraklarının kurtarılmasına odaklanmaktı” dedi.

Gerasimov, Ukrayna’daki toplam kayıplara değinerek, “İnsansız hava araçları, keşif ve saldırı operasyonlarında aktif olarak kullanılıyor. Rus ordusunun havacılık ve taktik grupları, günde yaklaşık 150 sorti yaparak görevlerini yerine getiriyor. 11 binden fazla silah ve Hava operasyonları ile Ukrayna ile ilgili teçhizat imha edildi” dedi.

Gerasimov, Rusya ile Çin arasındaki askeri tatbikatların ABD’nin bölgedeki askeri potansiyelinin artmasının bir sonucu olduğunu belirterek, “Rusya ve Çin’in Asya Pasifik’te hava, deniz ve devriye ve askeri tatbikatlar gerçekleştirmesi gerçeği. stratejik ortaklığın pratik sonuçlarıdır “Amaç, birliklerin savaş misyonunu arttırmaktır. Bu işbirliği, ABD’nin bölgedeki askeri potansiyelinin hızla artmasına doğal bir tepkidir. Aynı zamanda Washington’un diğer örneklerine bakarak bölgede yeni ittifak ve bölünme hatlarının oluşmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Gerasimov, NATO’nun Finlandiya’yı ve İsveç’in üyelik başvurularını kabul etmesini de eleştirerek, NATO’nun saldırılarının gerilimi tırmandırdığını vurguladı. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu