Haber

Rusya’dan, ABD ve NATO’nun Asya-Pasifik’in kontrolünü ele geçirmek istedikleri iddiası

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve NATO’nun, Asya-Pasifik bölgesinin kontrolünü ele geçirmek istediğini ileri sürdü.

Lavrov, Kamboçya’nın mesken sahipliğinde düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliğinin (ASEAN) 2022 Doruğu için geldiği başşehir Phnom Penh’te basın mensuplarına konuştu.

ABD ve NATO’nun Asya-Pasifik bölgesini denetimleri altına almak istediğini öne süren Lavrov, “Şu anda bölgede kapsayıcı bir yapı var ama ABD ve NATO bu alanın kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor.” dedi.

ABD’nin Ukrayna’daki duruma dair “kabul edilemez” değerlendirmesi nedeniyle ASEAN doruğunda ortak bir karar alınamadığını belirten Lavrov, Kamboçya tarafından daha fazla iş birliğine ait bir bildiri yayımlanacağını tabir etti.

Lavrov, Batı’nın bölgeyi “askerileştirip” Çin ve Rusya’nın çıkarlarını da denetim altına almak niyetinde olduğunu ve bunun en büyük emaresinin ise Avustralya, ABD ve İngiltere ortasındaki AUKUS mutabakatının ilanı olduğunu lisana getirdi. Lavrov, AUKUS ittifakına Yeni Zelanda, Kanada ve Japonya’nın da dahil edilmeye çalışıldığına dikkati çekti.

AUKUS Anlaşması

ABD, İngiltere ve Avustralya liderleri, 16 Eylül 2021’de AUKUS Muahedesi ile Avustralya’ya nükleer enerji ile çalışan denizaltı teknolojisini aktaracaklarını açıklamıştı.

Açıklamada, Çin’in ismi anılmasa da üç ülkenin “artan bölgesel güvenlik endişelerine” yaptıkları ortak vurgu, iş birliğinin Pekin’in bölgedeki askeri gücünü dengelemeye yönelik bir pakt olduğu yorumlarına yol açmıştı.

Çin, muahedeye reaksiyon göstermiş, ittifakın bölgesel barış ve istikrara olduğu kadar nükleer silahların yayılmasına yönelik memleketler arası gayretlere ziyan vereceğini vurgulamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu