İş

Senato borç tasarısı onayı, Mayıs istihdam raporu, yeni kabine belirsizliği: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Senato’nun borç tavanını yükseltme yönünde oy kullanmasının ardından yükseldi ve ABD’nin zarar verici bir temerrüde düşmekten kaçınacağı umutlarını artırdı. Bu arada yatırımcılar, Fed’in para politikası planlarını etkileyebilecek olan Mayıs ayı istihdam raporunu bekliyor. Yurt içi piyasaların gözü yeni kabinede.

1. Senato borç tavanı yasasını onayladı

ABD’li senatörler, ülkenin borç limitini yükseltecek ve küresel sonuçlar doğuracak bir temerrüdü önleyecek bir anlaşmayı onayladı.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck SchumerABD’nin “rahat bir nefes almasına” izin verdiğini söyleyerek kararı selamladı.

Haftalarca süren partizan çekişmesinden sonra, 31.4 trilyon dolarlık borç tavanını yükseltmek için bir anlaşmaya varıldı. Daha sonra, Kongre’nin üst kanadındaki her iki kanattan milletvekilleri, makaleyi desteklemekte büyük ölçüde oybirliğiyle karar verdiler. Bu tedbir 63 senatörün desteğiyle kabul edilirken, 36 senatör karşı çıktı.

Temsilciler Meclisi tarafından da bu hafta başlarında onaylanan yasa tasarısı, borç tavanını 2025’e kadar askıya alıyor ve federal harcamaların bir kısmını sonlandırıyor. Temerrüdü önleme muhtırası, Hazine Bakanlığı’nın hükümetin yükümlülüklerini geri ödemek için parasının bitebileceğine inandığı 5 Haziran’dan önce varıldı. Joe Biden’nin imzasına ihtiyacı var.

2. Tarım dışı istihdam verileri açıklanacak

Kongre’de borç tavanı yasa tasarısının ilerlemesinin yanı sıra Mayıs ayında yatırımcıların gözleri merakla bekleniyor. ABD istihdam raporuiçinde olacak

Çalışma Bakanlığı’nın açıklayacağı bilgilerde dünyanın en büyük ekonomisinin Nisan ayında 253 bin olan istihdam sayısının 180 bine gerilediğini göstermesi bekleniyor.

Fed yetkilileri, 13 Haziran’da başlayacak iki günlük politika toplantısı öncesinde istihdam piyasasının durumunu ölçmeye çalışırken rakamları takip edeceklerini söyledi.

Rakamlar işgücü talebinde bir yavaşlamaya işaret ediyorsa, bu Fed’in uzun süredir devam eden ve ısrarla yükselen enflasyon hedefidir. faiz Artış kampanyasına bir araç vermek için bir temel sağlayabilir. Teorik olarak, işgücü piyasasının zayıflaması, fiyat baskılarının azalması yoluyla fiyat artışlarının yavaşlamasına katkıda bulunabilir.

Ancak faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FED) önümüzdeki toplantısında faiz artırımına gitmemesi veya sıkılaştırma döngüsüne devam edip etmeyeceği tartışması devam ediyor.

3. Senato oylamasından sonra dönem süreçleri arttı

Wall Street vadeli kontratları, Senato’nun borç tavanı anlaşmasını onaylamasının ABD’nin temerrüde düşmekten kaçınacağı anlamına geleceğinin verdiği rahatlamayla Cuma günü yükseldi.

S&P 500%0,34, Dow%0,38 ve Nasdak 100%0,32 arttı.

Böyle bir yükseliş S&P 500birlikte Nasdak 100Geçen yıl Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyelerde kapanan bir önceki seansın canlı süreçlerinin devamı anlamına geliyor.

Hisse senetleri Perşembe günü, iki Fed politikacısının Haziran toplantısında faiz artırımlarını ılımlılaştırmayı tercih edeceklerini söylemesinin ardından yükseldi.

4. Petrol yükseliyor; OPEC+ toplantısı yaklaşıyor

Senato’nun borç limitini onaylaması, ABD’nin dünyanın en büyük petrol tüketicisinde resesyona neden olma tehdidi oluşturan bir temerrüde düşeceğine dair endişeleri yatıştırmasıyla petrol fiyatları yükseldi.

Bununla ham petrolHisse senetleri için resmi bilgilerin gösterdiği gibi, geçen hafta stoklar beklenmedik bir şekilde yaklaşık 4,5 milyon varil arttı ve bu, seyahatlerin yoğun olduğu yaz başlasa bile arzın arttığını ve talebin düştüğünü gösteriyor.

WTIVadeli işlemler %1,68 artışla 71,28 dolardan işlem gördü. brent%1,72 artışla 75,56 dolara yükseldi.

Yatırımcılar ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya dahil müttefiklerinin (OPEC+) bu hafta sonu yapılacak son toplantısına da odaklanacak. Toplantıya grubun gelecekteki üretim planlarına ilişkin belirsizlik damga vuracak.

5. Lululemon hisseleri yükseliyor

Lululemon Athletica Inc.Hisse senetleri, Wall Street tahminlerini aşan yıllık kazanç ve gelir görünümünü yükselttikten sonra Cuma günü piyasa öncesi işlemlerde %14’ten fazla arttı.

Vancouver merkezli şirket, 9.44-9.51 milyar$’lık net satışlar üzerine tüm yıl için hisse başına kazanç beklentisini 11.74$’ın ortasına yükselterek 11.94$’a çıkardı. Bloomberg konsensüs iddiaları, bu rakamları sırasıyla 11,73 dolar ve 9,36 milyar dolar olarak belirledi.

Bu ortadaki ilk çeyrek karı ve gelirbüyük ölçüde Çin’deki güçlü performans ve düşük hava taşımacılığı maliyetleri sayesinde beklentileri de aştı.

Lululemon Yönetim Kurulu Lideri calvin mc donaldKümenin müşterilerinin davranışlarında “hiçbir değişiklik” görmediğini belirterek, perakende harcamalar üzerindeki enflasyonist baskılara rağmen daha değerli gündelik giysilere olan talebin güçlü kaldığını öne sürdü.

6. Gözler evdeki yeni kabinede

İç piyasada yeni kabinede yer alacak isimler merak ediliyor. YSK’nın kesin seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nun toplanması ve milletvekillerinin yemin etmesi bekleniyor.

Bloomberg News’e göre, Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet ŞimşekHazine ve Maliye Bakanı’nı “tam yetkiyle” atamaya hazırlanıyor.

Seçim sonrası yükseliş trendinin belirginleştiği dolar/TL kuru, geçtiğimiz haftayı 20 sınırında kapatarak yeni haftada 20,80’i aştı. USD/TLİkili şu an 20.88 TL’den işlem görüyor.

Veri cephesinde, Ticaret Bakanlığı’nın Mayıs ayında yaptığı açıklamaya göre, ihracatİthalat yüzde 14,4 artarak 21,7 milyar dolar olurken, ithalat yüzde 16 artarak 34,3 milyar dolar oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu