Haber

Somali Başbakanı Hamas’ı savundu

Somali Başbakanı Hamza Abdi Barre, Hamas’ın “terör örgütü” olmadığını belirterek, “Hamas bir kurtuluş hareketidir” dedi. söz konusu.

Barre, başkent Mogadişu’daki konferansta yaptığı konuşmada, dünya kamuoyunun Filistin’de yaşanan acılar konusunda sessiz kalmasını eleştirdi.

“Dünya nerede, insan hakları savunucuları nerede, çocuk hakları savunucuları nerede?” Barre, Filistin’de yaşananları unutmama sorumluluğunun bulunduğunu söyledi.

Hamas’ın “terör örgütü” olmadığını belirten Barre, “Hamas bir kurtuluş hareketidir” dedi. söz konusu.

Somali daha önce İsrail saldırılarında binlerce sivilin öldüğü Gazze Şeridi’ne doktor ve gönüllü sağlık çalışanı göndereceğini açıklamıştı.

İsrail’in Gazze’ye saldırısı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’in “Filistinlilere ve onların kutsal değerlerine, özellikle de Filistin’e yönelik sürekli ihlallerine tepki gösterdiği” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. Mescid-i Aksa’da İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den gerçekleştirilen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 18’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail, saldırılarda 3 bin 760’ı çocuk ve 2 bin 326’sı kadın olmak üzere 9 bin 61 Filistinliyi öldürdü, en az 32 bin kişiyi de yaraladı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 134 Filistinliyi öldürdü.

alacakayahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu