Haber

Suudi Arabistan, 2034 FIFA Dünya Kupası’na adaylık başvurusunda bulunan tek ülke oldu

Avustralya’nın 2034 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaktan çekilme kararı almasıyla Suudi Arabistan adaylık başvurusunda bulunan tek ülke oldu.

Avustralya Futbol Federasyonu yaptığı açıklamada, “Tüm faktörleri göz önünde bulundurarak 2034 Dünya Kupası ihalesinden çekilme kararı aldık” dedi. Terim kullanıldı.

Turnuvaya ev sahipliği yapmak için adaylık başvuru süresinin dolmasına saatler kala, Avustralya’nın kararının ardından Suudi Arabistan, 2034 Dünya Kupası’nın düzenlenmesini talep eden tek ülke oldu.

2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2032) İtalya ile birlikte ev sahipliği yapacak olan Türkiye futbol federasyonu, 9 Ekim’de, 2034 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için resmi adaylık başvurusunda bulunan Suudi Arabistan’a destek vereceğini duyurdu.

Son yıllarda futbola yaptığı yatırımlar ve tanınmış uluslararası yıldızları ligine katmasıyla adından söz ettiren Suudi Arabistan, 2026 AFC Kadınlar Asya Kupası’nın düzenlenmesi için de başvuruda bulundu. Suudi Arabistan bu turnuvaya ev sahipliği yapma konusunda yine Avustralya ile yarışıyor.

2026 FIFA Dünya Kupası; ABD, Kanada ve Meksika’da düzenlenecek. 2030 Dünya Kupası’na Portekiz, İspanya ve Fas ev sahipliği yaparken, Uruguay, Arjantin ve Paraguay’da birer maç oynanacak.

haberceltikci.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu