İş

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilerin tarım makinelerinde teknolojik dönüşümü hızlandıracak düzenlemeler yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilerin tarım makinelerinde teknolojik dönüşümlere daha hızlı ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla test ve sertifikasyon süreçlerini düzenledi.

Bakanlık tarafından hazırlanan “Tarım Makinaları ve Tarımsal Teknoloji Aletlerinin Test ve Muayene Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik ile tarım makineleri ve tarımsal teknoloji araçlarının kredi, hibe, takviye ve projeleri gibi Bakanlık uygulamaları kapsamındaki test ve belgelendirme süreçlerinin, piyasa kontrollerinin, test kuruluşlarının yetkilendirilmesinin ve kontrollerinin aktif yönetimine ilişkin yöntem ve esaslar belirlendi. azimli.

Yönetmelik, uygulamada karşılaşılan sorunların giderilmesini ve sahadan gelen ihtiyaçların karşılanmasını amaçlamaktadır.

Edinilen bilgiye göre yönetmelik kapsamında test edilen aracın tarım tekniklerine uygunluğunu belgeleyen test raporunun düzenlenmesi gerekiyor. Bu raporun alınmasının ardından firmalardan Ziraat Bankası kredisinden faydalanabilmek için kredi uygunluk belgesi almaları istenmektedir. Bu belge test raporlarına göre hazırlanmış olup ikinci bir başvuru sürecini gerektirmiştir.

Değişiklikle birlikte kredi uygunluk belgeleri talebi de kaldırıldı. Böylece iş akışı süreci hızlandırıldı ve bürokrasi azaltıldı.

Ayrıca test elemanı yöntemleri olmayan makinelerin yetkili kuruluşlara test sevkiyatları yapılamadığı için teknolojik gelişmelerin çiftçilere yansıması gecikti. Yönetmelik değişikliğiyle birlikte test prensibi yöntemi bulunmayan makineler, bu konuda çalışma yapan yetkili kuruluşlara devredilecek. Bu sayede süreçler hızlandırılacak ve çiftçilerin teknolojik dönüşümleri gerçekleştirmesi kolaylaşacaktır.

seydikemerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu