Ekonomi

Ticaret Bakanlığı ürün güvenliği denetimlerini sıkılaştıracak

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, “ithalatta ürün güvenliği denetimleri” kapsamındaki bazı eserlerin kontrol oranı artırılırken, bazı eser setleri de kontrol kapsamına eklendi.

Böylece bir yandan kapsama giren işlerin kapsamı genişletilirken, diğer yandan işlerin uygunsuzluk içermesi, insan sağlığını, can ve mal güvenliğini etkilemesi, doğal hayata zarar vermesi ihtimali de dikkate alınıyor. hesap.

İthal edilen eserlerin Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’de geçerli olan aynı teknik düzenlemelere uygun olarak üretildiği de belirtiliyor. Söz konusu ürünler Türkiye’de aynı teknik düzenlemelere göre testlere tabi tutulmaktadır.

Bakanlık, ayrıca, Eser Güvenliği ve Kontrol Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen “Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi” ile ithalatta iş güvenliği kontrolleri ile kurallara uyan firmalar arasında haksız rekabetin önlenmesi ve yerli sanayinin korunması amaçlanıyor. (TAREKS)”.

Bu kapsamda dokuma ve hazır giyim ile kırtasiye malzemelerinde özellikle azo boyalar ve ftalatlar yönünde kontroller sıkılaştırılacak. İthalatta iş güvenliği kontrolleri kapsamına kozmetik ve iş makineleri gibi eser kümeleri dahil edilecek ve kontrolleri başlayacak.

Bu süreçte tüketici sağlığı ve çevre bilincinin oluşturulması, ticari akışın olumsuz etkilerden korunması, kurallara uygun üretim ve ithalatın sağlanması gibi konular esas alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu