Ekonomi

Trian, Disney’in yatırım stratejisini eleştirdi

Nelson Peltz’in Trian Fon Yönetimi, The Walt Disney Company’nin (NYSE:DIS) yatırım stratejisini kamuoyu önünde eleştirdi ve bunu “duvara karşı spagetti planı” olarak nitelendirdi. Bu eleştiri Pazartesi günü Disney hissedarlarına gönderilen bir mektupta ortaya çıktı ve medya holdingi ile aktivist yatırımcı arasında devam eden vekalet savaşının altını çizdi.

Milyarder Nelson Peltz tarafından yönetilen Trian Fund Management, Disney’in operasyonel tarafı hakkında yüksek sesle konuşuyor, maliyetlerin düşürülmesini, Netflix gibi daha kârlı bir yayın hizmetini ve veraset planlamasında daha fazla netliği savunuyor. Hissedarlara yazdığı mektupta Trian, CEO Bob Iger’in “Fortnite” yaratıcısı Epic Games’e 1,5 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurması ve ESPN spor yayın hizmetini başlatma niyeti de dahil olmak üzere Disney’in son yatırım kararlarından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi. yapılıyor.

Fon, spor yayını girişiminin müşteride kafa karışıklığına neden olabileceği ve Disney’in mevcut hizmetleriyle rekabet edebileceği yönündeki endişelerini dile getirdi. Ayrıca Trian, net bir ürün yol haritasının bulunmamasını gerekçe göstererek Epic Games’e yapılan yatırımın arkasındaki mantığı sorguladı.

Trian, şirketin yönetim kurulu yapısını ve tarafını etkilemek amacıyla 31 Ocak’ta yasal bir başvuruda bulunarak Nelson Peltz ve eski Disney CFO’su Jay Rasulo’nun mevcut yöneticiler Michael Froman ve Maria Elena Lagomasino’nun yerine atanmasını önerdi. Trian, dengeli performans ve hissedar değeri sağlamak için yönetim kurulunun dikkatli bir şekilde denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Disney, 3 Nisan’da yatırımcıların yönetim kurulunun oluşumu ve şirketin stratejik yönü konusunda oy kullanma fırsatına sahip olacağı bir hissedarlar toplantısı planladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberbalcova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu