Haber

Türkiye’den Suriye’de terörle mücadele eleştirilerine “yaraya tuz basıyorsunuz” yanıtı

BİRLEŞMİŞ Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK’ya karşı terörle uğraş operasyonlarından tasa duyulduğu istikametindeki açıklamalara ve tansiyonun düşürülmesi davetlerine, “Terör örgütünün ismini demokratik diye değiştirmek demokrasiye hakarettir.” ve “Yaraya tuz basıyorsunuz.” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi.

Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Suriye’nin kuzeyinde dolaşan YPG/PKK terör örgütünün Türkiye’nin ulusal güvenliği için hayati bir tehdit oluşturduğunu ve Türkiye’nin sonlarını son iki yıldır tekraren amaç aldığını söyledi.

YPG/PKK’nın kolu sözde “SDG”nin saldırılarını sosyal medya hesaplarında açıkça üstlendiğini ifade eden Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyi’nde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarını eleştiren ülkelere 13 Kasım’da 6 kişinin hayatını kaybettiği ve 80’den fazla bireyinse yaralandığı İstanbul ve daha sonra Gaziantep’te meydana gelen terör saldırılarını hatırlattı.

Sivilleri hedef alan terör saldırılarının kabul edilemeyeceğini, hiçbir ülkenin halkına ya da topraklarına yönelik kasıtlı saldırılara müsamaha gösteremeyeceğini ve göstermemesi gerektiğini belirten Sinirlioğlu, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51. unsurundaki legal müdafaa hakkı ve Güvenlik Kurulu kararları doğrultusunda Türkiye’nin terörle mücadele operasyonlarına devam edeceğini vurguladı.

Sinirlioğlu, şunları kaydetti:

“YPG/PKK’ya yönelik terörle uğraş operasyonlarımızın DEAŞ’a karşı mücadeleyi olumsuz etkileyeceği yönündeki açıklamalar gerçeklikten kopuk. Gerçek olan DEAŞ’ın bu cins açıklamalar yapanların kusurları ve yanlış stratejileri nedeniyle komşu ülkeler için tehdit teşkil etmeye devam etmesi. Bir terör örgütüyle diğer bir terör örgütü olan ‘Suriye Demokratik Güçleri’nden taşeronluk hizmeti alarak gayret edilemeyeceği konusunda tekraren uyardık. SDG, YPG/PKK’nın ta kendisi. Bu terör örgütünün ismini istediğiniz kadar değiştirseniz de niyeti değişmez. Hatta ismini ‘demokratik’ olarak değiştirerek küresel terörle mücadeleyle dalga da geçebilirsiniz. Bu demokrasiye hakarettir. YPG/PKK’nın elinde Türk ve Suriyeli sivillerin kanı olan bir terör örgütü olduğu gerçeğini ise değiştiremezsiniz.”

Büyükelçi Sinirlioğlu, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’ın “SDG’nin İstanbul’daki terör saldırısını üstlenmediği” yönündeki açıklamasına ise şu sözlerle yanıt verdi:

“Bugün maalesef, yaraya tuz basan, kelamda SDG’nin İstanbul’daki terör saldırısını inkar ettiği açıklamaya atıfta bulunulduğunu da duyduk. Güvenlik Konseyi’nde bir terör örgütünün açıklamasına atıfta bulunmak kabul edilemez ve bu bizim istihbaratımıza yapılmış bir hakaret.”

Pedersen de konseye verdiği brifingde Suriye’de tansiyonun yine yükseldiğine, bu durumun tehlikeli ve tasa verici olduğuna dikkati çekti.

Pedersen, son aylarda “Suriye Demokratik Güçleri” formunda tanımladığı PKK/YPG ile Türkiye ve muhalif kümeler ortasında Suriye’nin kuzeyinde artan gerilim sonucu “şiddetin Türkiye’nin topraklarına sıçradığını” belirterek, “Genel Sekreter, tüm taraflara ister havadan ister karadan olsun azamî itidal gösterme ve tansiyonu tırmandırmaktan kaçınma daveti yaptı. Türkiye, silahlı muhalifler ve SDG tansiyonu düşürmeli.” dedi.

Rejim güçlerine İdlib’deki hava ve kara saldırılarına, İsrail’e ise Şam, Humus, Hama, Lazkiye’ye yönelik hava saldırılarına son verme çağrısında bulunan Pedersen, büyük ölçekli bir askeri operasyonunun tüm alanlarda zincirleme etkiye neden olabileceği uyarısı yaptı.

Suriye’deki tüm aktörlere sükuneti sağlama ve ülke genelinde ateşkes için efor gösterme daveti yapan Pedersen, Suriye’de askeri faaliyetlere değil siyasi sürece odaklanılması gerektiğini belirtti.

ABD’nin BM Temsilcisi Linda Thomas Greenfield ise Suriye’nin kuzeyinde şimdiye kadar yaşanan olayların geniş çaplı bir çatışmaya dönüşme riski taşıdığını belirterek, “ABD, Suriye’nin kuzeyinde tansiyonu derhal azaltma davetinde bulunuyor. Bölgeyi istikrarsızlaştıran, ortak gayemiz DEAŞ ile çabayı tehdit eden ve siviller ile ABD çalışanını tehlikeye atan son askeri aksiyonlardan derin kaygı duyuyoruz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu