Haber

Umman Körfezi’nde bir petrol tankeri bombalı dronla vuruldu

Umman Körfezi’nde bir petrol tankerinin bombalı dronla vurulduğu bildirildi.

AP’nin haberine nazaran, Liberya bandıralı “Pacific Zircon” isimli petrol tankeri, dün gece Umman açıklarındayken bomba yüklü bir insansız hava aracı ile vuruldu.

Bölgede deniz nakliyatını izleyen İngiliz askeri kuruluşu “Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları”, AP’ye yaptığı açıklamada, “olayın farkında olduklarını ve şu anda soruşturulduğunu” aktardı.

Geminin Singapur merkezli “Eastern Pacific Shipping” şirketi tarafından işletildiği ve İsrailli milyarder Idan Ofer’e ilişkin olduğu belirtildi.

Orta Doğu’da İsrail ile İran arasındaki gerginlik artarken, bölgede daha önce de İsrail bağlantılı gemilere yönelik dron saldırısı gerçekleştirilmişti.

İsrail, İran’ı sorumlu tuttu

Öte yandan Tel Aviv idaresi, hücumdan İran’ı sorumlu tuttu.

İsrail Ordu Radyosu’nun haberine nazaran, İsrailli askeri yetkililer, “saldırının arkasında İran’ın bulunduğunu ve hadisenin İran’ın Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’na yönelik müdahale girişimi olduğunu” tez etti.

Ayrıca, İsrailli milyarder Idan Ofer’in, Singapur merkezli şirket için çalışan geminin doğrudan sahibi değil hissedarı olduğu kaydedildi.

İsrail’in suçlamasıyla ilgili İran’dan ise henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail daha önce de İran’a karşı misal suçlamalarda bulunmuş lakin Tahran idaresi bu suçlamaları resmi olarak kabul etmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu