Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,1 düşüşle 5.225,50 puandan başladı.

Aralık vadeli endeks kontratı, açılış seansında evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,1 altında, 5.225,50 düzeyinden süreç gördü.

Dün 5.070- 5.240 ortasında dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışının yüzde 2,6 üzerinde 5.228,75 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise Polonya’ya füze düştüğü haberleriyle 5.215,00 puana indi.

Analistler, ABD’de enflasyonun zirve yaptığına yönelik güçlenen beklentilere rağmen artan jeopolitik risklerle karışık seyrettiğini kaydederek, hususa ait haber akışının varlık fiyatları üzerinde tesirli olduğunu söyledi.

Dün akşam saatlerinde Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen füzelerin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği haberinin risk algısını artırdığını aktaran analistler, sabah saatlerinde Polonya’ya düşen füzelerin Ukrayna hava savunma füzeleri olabileceği istikametindeki haberlerin ise satış baskısını törpülediğini bildirdi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasında yumuşamaya gideceği beklentisinin arttığını belirterek, para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın aralık toplantısında yüzde 85 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 15 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağının öngörüldüğünü söyledi.

Analistler, bugün yurt içinde konut satışları ve konut fiyat endeksi, yurt dışında ise İngiltere’de enflasyon ile ABD’de perakende satışlar, sanayi üretimi ve kapasite kullanımı bilgilerinin açıklanacağını kaydederek, Fed ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olduğunu lisana getirdi.

Teknik açıdan endeks kontratında 5.250 ve 5.300 düzeylerinin direnç olarak öne çıktığını tabir eden analistler, 5.200 ve 5.150 puanın takviye pozisyonuna gelebileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu