Haber

Mehmet Fatih Kacır kimdir?

Mehmet Fatih Kacır 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Orta ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. 2003 yılında üniversite giriş sınavlarında Türkiye 12.’si oldu. 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Kurucu ortağı olduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2018 yılına kadar sürdüren Kacır, DENEYAP Teknoloji Atölyeleri’nin kurulmasının Geleceğin Teknoloji Yıldızları olduğunu söyledi. Üstün yetenekli öğrencilere yönelik Program, Bilim Merkezi ve İşletme Merkezi programları, dünyanın en büyük Havacılık Merkezidir. TEKNOFEST’in öncüleri Uzay ve Teknoloji Festivali’nin tam ortasında gerçekleşti. 2018 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi oldu.

31 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına atanmıştır. Milli Teknoloji Atağı ve stratejik dönüşüm politikalarından sorumlu olarak bakanlıktaki görevine devam eden Kacır, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu çalışmalarının uyumlaştırılması çalışmalarını yürüttü. , Türkiye Bilimler Akademisi ve Türkiye Uzay Ajansı.

Bakan Yardımcılığı görevinde; TEKNOFEST Yürütme Kurulu Başkanı, 81 ilde yürütülen DENEYAP Türkiye projesi Yönlendirme Kurulu Başkanı, Yüksek teknoloji çalışmaları ve yenilikçi teknolojiler için Ar-Ge ve Yatırım Teşvik Programı olan Teknoloji Odaklı Sanayi Atak Programı Komitesi Başkanı Araştırma Altyapısı İzleme ve Yetkinlik Değerlendirme Komisyonu Başkanlığı, Ulusal Teknoloji Girişimciliği Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlendi. Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun ve yeni nesil eğitim modeli 42 Yazılım Okulu’nun kurulmasına öncülük etti. Türkiye’nin Car Togg teknoloji yol haritasının oluşturulması ve uygulanmasında çalıştı.

2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi, Milli Yapay Zeka Stratejisi, Milli Uzay Programı, Milli Teknoloji Girişimcilik Stratejisi, Mobilite Teknolojileri ile Akıllı Yaşam ve Sağlık Teknolojileri Yol Haritası çalışmalarına liderlik etti. Stratejiler kapsamında eylem planlarının uygulanmasını ve bakanlığın yeniden yapılanmasını yürüttü.

ASELSAN ve Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Vakfı üyesi Prof. Dr. Kacır, İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu