Haber

Reuters’ten ‘Mehmet Şimşek’ yorumu: Erdoğan’ın u dönüşü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabine dünya basınında geniş yer bulurken, Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması ‘u dönüşü’ olarak nitelendirildi. Reuters’te “Erdoğan ortodoks Şimşek’i seçerek ekonomik u dönüşü sinyali veriyor” başlığıyla yayınlanan analizde, Şimşek’in atanmasının “önümüzdeki aylarda faiz artırımına zemin hazırlamak” olarak yorumlandığı bildirildi.

“Bu, artan enflasyona rağmen Erdoğan’ın faiz oranlarını düşürme politikasından önemli bir dönüşe işaret ediyor.” ve kontrolsüz enflasyon beklentileri.

‘ERDOĞAN İMANIN ŞARKI OLDUĞUNUN FARKINDAYDI’

Ekonomik toparlanmanın Şimşek’e ne kadar bağımsızlık tanınacağına bağlı olduğunu belirten Reuters’in değerlendirmelerini Londra merkezli danışmanlık şirketi Eurasia Group’tan Emre Peker yaptı. Şimşek’in atanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Peker, “Bu, Erdoğan’ın Türkiye’nin ekonomik zorluklarını yönetme becerisine olan güvenin sarsıldığını fark ettiğini gösteriyor.”

Peker, “Ancak Şimşek’in atanması bir krizi geciktirecek olsa da, ekonomide uzun vadeli düzeltmeler sağlama olasılığı düşük” dedi. Mart 2024 yaklaşımı, hızla artan siyasi direnişle karşı karşıya kalacaktır.”

‘Otoriter Politikaların Önünü Açmak İçin’

Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın 2021’den itibaren bağımsızlığını aşındırdığı yorumuna yer verilen analizde, mevcut politikalar sonucunda enflasyonun yükseldiği belirtildi.

Analize göre, Erdoğan’ın yeniden seçilmesi, NATO üyesi ülkeyi kutuplaştıran, ancak bölgesel bir askeri güç olarak konumunu güçlendiren giderek daha otoriter politikalar izlemesinin yolunu açacak. (DIŞ HABERLER)

pazaryolu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu