Haber

Kosova’da piroteknik maddelerden güçlü patlama meydana geldi

Kosova’nın kuzeyindeki Mitrovitsa kentinde şiddetli bir patlama meydana gelirken, Kosova Polisi patlamanın piroteknik malzemelerden kaynaklandığını açıkladı.

Kuzey Mitrovitsa’daki patlama yerel saatle 22:00 sıralarında meydana geldi.

Kosova Polisi Müdür Yardımcısı Besim Hoti yerel basına patlamaya piroteknik unsurların neden olduğunu söyledi.

Güçlü bir ses etkisi yaratan patlama nedeniyle rastgele bir hasar oluşmadığına dikkati çeken Hoti, “Tehlike yok” dedi. söz konusu.

Kosova’da son günlerde havai fişek, ses bombası ve el bombası gibi nedenlerle patlamalar meydana geldi ve bazı bölgelerde silah sesleri açıldı.

Kosova Polisi 8 Aralık akşamı ülkenin kuzeyindeki Sırp nüfusun yoğun olduğu bölgelerde güvenlik güçlerinin varlığının artırıldığını, 2 saat sonra Serbovc köyünde güvenlik güçlerine düzenlenen saldırıda bir polis memurunun yaralandığını duyurdu. Kosova’nın Zveçan Belediyesi.

Cumhurbaşkanı, etkinliklerin Sırbistan tarafından düzenlendiğini belirtti.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla dün yaptığı açıklamada, son günlerde ülkenin kuzeyinde polis memurları ve vatandaşlara yönelik art arda düzenlenen silahlı baskınlar nedeniyle güvenliğin sağlanması amacıyla polis varlığının artırılması gerektiğini belirtti.

Kosova Devlet Başkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti, kuzeydeki olayları Sırbistan’ın organize ettiğini söyledi.

Osmani dün gazetecilere verdiği demeçte, Kosova ve Sırbistan ne zaman nihai bir anlaşmaya yaklaşsa, Sırbistan’ın Kosovalı Sırpları kullanarak ülkenin kuzeyinde bir kriz yaratmaya çalıştığını söyledi.

Kuzey Kosova’da patlamalar

Kosova’nın kuzeyindeki 4 belediyede 18 Aralık’ta yapılacak erken yerel seçimler öncesinde 6 Aralık’ta kuzeydeki bazı kentlerde patlamalar ve sirenler duyuldu.

Mitrovica kentinin güney ve kuzey yakalarını birbirine bağlayan İber Köprüsü’nde Avrupa Birliği (AB) Hukukun Üstünlüğü Misyonu’na (EULEX) bağlı güçlerin varlığı artırıldı.

Kosova Merkez Seçim Komitesi (KQZ) yetkilileri, Kosova polisi eşliğinde kuzeydeki ofislerine gittiler ancak buraya giremediler.

Kosova Polisi’nin açıklamasına göre, 7 Aralık’ta devam eden patlamalarda ses bombası, el bombası ve ateşli silahlar kullanıldı. Olaylarda yaralanan olmazken, belediye seçim komisyonu binaları hasar gördü.

Kosova-Sırbistan gerilimi

Kosova hükümeti, Temmuz ayı sonunda Sırbistan’a mütekabiliyet ilkesi doğrultusunda, “Sırp kimlik kartlarıyla Kosova’ya giriş çıkış yapanlara geçici beyanname verilmesi” ve “Sırp makamlarınca verilen araç plakalarının Sırplara çevrilmesi” konusunda Kosova’da ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına”. kararların yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Kosova’daki Sırplar buna tepki göstererek ülkenin kuzeyindeki sınır kapılarını kapattı ve ülkede tansiyon yükseldi.

Kosova hükümeti, krize yol açan uygulamayı, Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılması şartıyla 1 Eylül’e erteleme kararı aldı.

Son olarak Kosova tarafı, “yasadışı” olarak nitelendirdikleri plakaların yeniden tescil sürecinin Nisan 2023’e ertelendiğini, bu araç sahiplerinin önce uyarılacağını, ardından para cezası kesileceğini ve son olarak test plakalarının alınacağını bildirdi. yerleştirilmek

Taraflar, 23 Kasım’da AB’nin arabuluculuğunda gerilimi azaltmak ve çıkarları normalleştirmek için anlaşmaya vardı.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

AB’nin arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilişkileri normalleştirmeyi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanımasını hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu